U Osnovnoj školi Oroslavje održan je sredinom travnja književni susret s dr. sc. Bojanom Schubert, na kojemu su se s književnicom družili „Mali i Veliki knjižničari” i učenici od trećeg do osmog razreda.

Bojana Schubert predstavila im je svoju znanstvenu slikovnicu „Priča o jednom kaju” i govorila im o kajkavskom narječju. Saznali smo da je kajkavski jezik star 900 godina, da su na kajkavskom napisani priručnici o medicini, bontonu, matematici, astronomiji i astrologiji, a prva tiskana knjiga na kajkavskom jeziku stara je 450 godina. Kajkavskim jezikom govorilo se u obrazovnim ustanovama, tvrtkama i drugim važnim ustanovama, a 1832. godine postao je predmetom u školi. Hrvati su u prošlosti morali učiti njemački jezik, pa u kajkavskom narječju ima puno riječi koje su slične njemačkim riječima. 

Posebno zanimljivo bilo nam je čuti da su 1831. godine za vrijeme kolere vrijedili gotovo isti epidemiološki savjeti kao i u naše doba za vrijeme korone. Osim što smo čitali ulomke iz knjige na kajkavskom, riješili smo uspješno i jedan težak kajkavski matematički zadatak. Književnica je bila pričljiva, pa nam ju je bilo zanimljivo slušati. Naučili smo puno činjenica o našem narječju. Nakon knjiženog susreta bilo je lijepo vidjeti učenike kako kupuju knjigu „Priča o jednom kaju”.