U povodu Dana medijske pismenosti, 11. travnja, učenici Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar, okupljeni u školskoj filmskoj družini Movie4You pod vodstvom nastavnice Aleksandre Hohnjec, sudjelovali su u cjelodnevnoj edukativnoj aktivnosti u Zagrebu posvećenoj digitalnim tehnologijama i financijama. Cilj ove izvanučioničke nastave bio je potaknuti učenike na kritičko promišljanje o utjecaju suvremenih tehnologija na svakodnevni život, kao i razvijanje vještina medijske i financijske pismenosti uz praktičan i interaktivan pristup učenju.
Prva postaja bila je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, gdje su učenici razgledali multimedijalnu i interaktivnu izložbu „Razotkrivanje algoritama: kako oblikuju naš digitalni svijet”, koju je organizirala udruga Djeca medija. Uz stručno vodstvo, sudionici su uz niz zanimljivih aktivnosti istražili kako algoritmi i umjetna inteligencija oblikuju našu percepciju stvarnosti, upravljaju protokom informacija te utječu na odluke koje svakodnevno donosimo u digitalnom okružju. Također su raspravljali o etičkim pitanjima vezanima uz korištenje umjetne inteligencije i odgovorno ponašanje na internetu.
Veliku pažnju privukla je edukativna videoigra EUNOPIA, kojom su učenici na zabavan i angažiran način utvrdili svoje znanje iz područja algoritamske pismenosti. Posebno su ih zainteresirali kvizovi, AI alati i mogućnost otkrivanja vlastitog virtualnog profila, što je kod mnogih potaknulo dublje razmišljanje o digitalnom tragu koji svakodnevno ostavljamo.
Drugi dio dana bio je posvećen financijskoj pismenosti. Učenici su posjetili Moneterra – muzej novca Hrvatske narodne banke, gdje su se upoznali s poviješću novca, razvojem valuta i osnovama funkcioniranja financijskog sustava. Interaktivni muzejski sadržaji omogućili su im dublje razumijevanje važnosti odgovornog upravljanja novcem, štednje i planiranja osobnih financija.
Zahvaljujemo domaćinima na srdačnom primanju, inspirativnim sadržajima i podršci u obrazovanju mladih. Ova aktivnost učenicima je pružila vrijedan uvid u ključna područja suvremenog društva – tehnologiju, medije i ekonomiju te ih dodatno motivirala za učenje putem stvarnih iskustava.
*********
Timska nastava i analiza lažnih vijesti
Timska nastava u suradnji s nastavnim predmetom Kompjutorska daktilografija te Engleskim jezikom održana je u povodu obilježavanja 8. Dana medijske pismenosti. Aktivnost je bila usmjerena na učenike upravnog smjera, a provodila se u sklopu međupredmetne nastave pod nazivom „Fake News Analysis – How to Detect Misinformation Online”.
Učenici su vježbali tipkanje medijskih sadržaja na engleskom jeziku, analizirali vijesti i uz pomoć digitalnih alata provjeravali točnost informacija. Ovom su aktivnošću razvijali kritičko mišljenje, digitalne vještine te jezičnu i medijsku pismenost.
Predavanje je obuhvaćalo edukaciju o ključnim pojmovima vezanima za medije – analiza izvora, provjera činjenica, etika u medijima – te raspravu o utjecaju medijskih sadržaja na svakodnevni život. Poseban naglasak stavljen je na ulogu engleskog jezika u globalnoj komunikaciji i medijima. Aktivnost su vodile profesorice Aleksandra Hohnjec i Sonja Ognjačević.
Završna evaluacija provedena je putem online ankete, a rezultati su pokazali visoku razinu angažiranosti i zadovoljstva učenika koji su istaknuli kako su naučili prepoznati nepouzdane izvore, razumjeti važnost provjere informacija te razvijali korisne vještine za svakodnevno snalaženje u digitalnom okružju.
Opisana timska nastava još je jedan primjer uspješne integracije različitih nastavnih sadržaja radi razvoja medijski pismenih, digitalno osposobljenih i jezično kompetentnih mladih ljudi.

