Svake upisne sezone srednje škole samostalno propisuju minimalne bodovne pragove za upis učenika u prvi razred. Rok za unos bodovnih pragova u sustav Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih bio je 12. lipnja u ponoć, pri čemu su bodovni pragovi jedna od ključnih informacija i orijentir učenicima za prijavu programa, a taj proces počinje za dva tjedna (od 28. lipnja do 8. srpnja).
Prema podatcima Ministarstva, minimalni bodovni pragovi potrebni za upis u neki od 260 programa srednjih škola iznimno se razlikuju između gradova, odnosno županija. U primjeru smjera opće gimnazije razlike su najizraženije i minimalni prag kreće se od 50 do 77. Primjerice, u Gospiću, Malom Lošinju i Kninu prag za opću gimnaziju je 50, u srednjoj školi u Makarskoj riječ je o 55 bodova, dok u gimnazijama u Zaboku, Šibeniku i Splitu 60, a u Karlovcu 70.
Pojedine su škole mijenjale pragove u odnosu na lani. Najviši bodovni pragovi već su tradicionalno u zagrebačkim gimnazijama, pa je primjerice za upis u program opće I. gimnazije potrebno 76 bodova, a za program prirodoslovno-matematičke 77 bodova. Kako je vidljivo u tablici, zagrebačka V. gimnazija postavila je prag za upis u prirodoslovno-matematički smjer na 76 bodova, a Gimnazija Tituša Brezovačkog (opća) 77 bodova, koliko traže MIOC (XV. gimnazija) i Prirodoslovna škola Vladimira Preloga za program prirodoslovne gimnazije.
Zagrebačka VII. gimnazija ima minimalni prag 73, Gimnazija Lucijana Vranjanina 72 za oba programa, a znatno niže pragove imaju u pravilu gimnazije u ostatku Hrvatske, gdje nije toliko izražen pritisak odlikaša na upis u gimnazijske smjerove, pri čemu pojedina područja oskudijevaju brojem učenika. I tu, naravno, ima iznimki poput splitskog MIOC-a (prirodoslovno-matematički smjer sa skupinom predmeta na engleskom) za koji su potrebna 73 boda. Dvadeset je bodova razlike i među minimalnim pragovima za program ekonomista: u Kninu je potrebno 40 bodova, Benkovcu 46, Dubrovniku 54, a u Zagrebu 60 ili više (ovisno o školi).
Na mrežnoj stranici Upisi u srednje škole od samoga početka prijava programa moći će se pratiti bodovno stanje za svaki prijavljeni program obrazovanja, i to na kartici Moji rezultati.
Kada je riječ o rokovima prijave programa, iznimka su škole koje provode prijamne ispite, odnosno dodatne provjere znanja, pa prijave u te škole traju kraće ‒ od 28. lipnja do 1. srpnja. Provođenje dodatnih ispita i provjera znanja u osam zagrebačkih škola održavat će se od 2. do 5. srpnja (Gimnazija Tituša Brezovačkog, I. gimnazija, Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, X. gimnazija, V., III., XV. gimnazija i Gimnazija Lucijana Vranjanina).
Ključan datum, uz 5. srpnja kada slijedi brisanje kandidata koji nisu zadovoljili preduvjete, kao i unos prigovora 8. srpnja, jest 10. srpnja za kad je najavljena objava konačnih ljestvica poretka. Pet dana poslije bit će objavljen okvirni broj slobodnih mjesta za jesenski rok (službena je objava 9. kolovoza). Prijave programa u jesenskom roku traju od 19. do 23. kolovoza, a 26. kolovoza je objava rezultata.
Prema odluci Ministarstva znanosti i obrazovanja, u srednjim je školama (javnim) planiran upis 45.478 učenika u 2062 razreda.
U gimnazijski programima ima mjesta za 11.138 učenika (24,49 posto), a u četverogodišnjim strukovnim školama za 18.871 učenika (41,49 posto). U trogodišnjim školama mjesta je za 6747 učenika (14,84 posto), dok škole s programima za vezane obrte u trajanju od tri godine primaju 5047 učenika (11,1 posto). U petogodišnjim medicinskim školama (medicinska sestra opće njege / medicinski tehničar opće njege) ima mjesta za 1285 učenika (2,83 posto). Samo devet razreda predviđeno je za 109 učenika u programima obrazovanja za stjecanje niže stručne spreme.
U prilagođenim i posebnim programima za učenike s teškoćama u razvoju rezervirano je 890 mjesta u 106 razreda, ili 1,96 posto ukupnog udjela srednjoškolskih programa.
Plesne i glazbene škole primaju 1391 učenika (oko tri posto).
Kako je navedeno u odluci o upisu, u programe redovnog obrazovanja u srednjim školama čiji su osnivači vjerske zajednice planirana je mogućnost upisa za 895 učenika, a u privatnim školama mjesta ima za 1762 učenika.
Učenici koji ne ostvare pravo na upis u ljetnome ili jesenskome upisnom roku mogu se prijaviti u naknadnome upisnom roku u školama u kojima je ostalo slobodnih mjesta. Prijave su od 2. do 27. rujna. (M. L./J. L.)